Detta är resultaten från Altaturneringen 2019. Se de senaste resultaten från Altaturneringen 2021 här.

Senaste resultat

Altaturneringen 2019 börjar
Slut
8/8
9/8
10/8
11/8

Finals

  Matchnr Tid Spelplan Grupp Omgång Hemmalag Resultat  Bortalag    
11080608 sö 11/08 13:30 sö 11/08 Alta Idrettspark03 G13 (7'er) A-sluttspill Final Kautokeino IL 1 - 7 Fløya IF Fagereng    
11083104 sö 11/08 14:10 sö 11/08 Alta Idrettspark01 G13 (9'er) A-sluttspill Final Varden FK 1 - 2 IL Ulfstind    
11083106 sö 11/08 15:40 sö 11/08 Alta Idrettspark01 G15 (11'er) A-sluttspill Final Senja, FK Silsand Senja 5 - 0 Alta IF Gul    
11080610 sö 11/08 15:00 sö 11/08 Alta Idrettspark03 G15 (7'er) A-sluttspill Final IL Polarstjernen 2 - 1 Porsanger IL    
11083107 sö 11/08 16:30 sö 11/08 Alta Idrettspark01 G17 (11'er) A-sluttspill Final FK Landsås / Harstad IL 3 - 0 Bossekop UL...orsanger IL    
11080607 sö 11/08 12:50 sö 11/08 Alta Idrettspark03 J13 (7'er) A-sluttspill Final Indre Kåfjord IL J13 2 - 0 Vårsol/Varden    
11083103 sö 11/08 13:30 sö 11/08 Alta Idrettspark01 J13 (9'er) A-sluttspill Final Bossekop UL J06-2 0 - 1 Porsanger IL    
11083105 sö 11/08 14:50 sö 11/08 Alta Idrettspark01 J15 (11'er) A-sluttspill Final Alta IF 1 1 - 3 Tromsø IL J04    
11080609 sö 11/08 14:10 sö 11/08 Alta Idrettspark03 J15 (7'er) A-sluttspill Final Varden FK 1 - 0 AVJU - Fotball    
11080611 sö 11/08 15:50 sö 11/08 Alta Idrettspark03 J17 (7'er) A-sluttspill Final HIF/Stein - Fotball 0 - 4 Alta IF 1    
  Matchnr Tid Spelplan Grupp Omgång Hemmalag Resultat  Bortalag    
11080911 sö 11/08 15:50 sö 11/08 Alta Idrettspark04 B G17 (11'er) A-sluttspill Bronsmatch Bossekop UL 1 5 - 6 Tana BK / K... Hesseng IL    
11080810 sö 11/08 15:10 sö 11/08 Alta Idrettspark04 A J17 (7'er) A-sluttspill Bronsmatch Alta IF 2 3 - 2 Porsanger IL    
11080910 sö 11/08 15:00 sö 11/08 Alta Idrettspark04 B G15 (11'er) A-sluttspill Bronsmatch Bossekop UL G04 1 1 - 2 Nordreisa IL    
11080809 sö 11/08 14:20 sö 11/08 Alta Idrettspark04 A G15 (7'er) A-sluttspill Bronsmatch Indre Kåfjord IL G15 0 - 3 Kautokeino IL    
11080909 sö 11/08 14:10 sö 11/08 Alta Idrettspark04 B J15 (11'er) A-sluttspill Bronsmatch Hamna Idrettslag 11 - 0 Honningsvåg T&IF    
11080808 sö 11/08 13:30 sö 11/08 Alta Idrettspark04 A J15 (7'er) A-sluttspill Bronsmatch Alta IF 0 - 1 IL Ulfstind    
11080908 sö 11/08 13:30 sö 11/08 Alta Idrettspark04 B G13 (9'er) A-sluttspill Bronsmatch Nordlys IL 2 - 07 1 - 2 Bossekop UL G06-1    
11080807 sö 11/08 12:50 sö 11/08 Alta Idrettspark04 A G13 (7'er) A-sluttspill Bronsmatch Hamna Idrettslag G13 6 - 4 Skjervøy IK SIK    
11080907 sö 11/08 12:50 sö 11/08 Alta Idrettspark04 B J13 (9'er) A-sluttspill Bronsmatch Vårsol/Varden 1 - 2 Hesseng IL    
11080606 sö 11/08 12:10 sö 11/08 Alta Idrettspark03 J13 (7'er) Avslutningskamper Avslutningskamper Idrettslage...IL Frea j13 0 - 0 Kaiskuru IL 2    
11080806 sö 11/08 12:10 sö 11/08 Alta Idrettspark04 A J13 (7'er) A-sluttspill Bronsmatch Burfjord Idrettslag 1 - 4 Kirkenes IF    
11080906 sö 11/08 12:10 sö 11/08 Alta Idrettspark04 B J13 (9'er) Avslutningskamper Avslutningskamper HIF/Stein - Fotball 0 - 0 Alta IF 1    
11081104 sö 11/08 11:30 sö 11/08 Finnmarkshallen G15 (11'er) Avslutningskamper Avslutningskamper Nordlys IL 1 - 0 Bossekop UL G05    
11080605 sö 11/08 11:20 sö 11/08 Alta Idrettspark03 J17 (7'er) A-sluttspill Semifinal Alta IF 2 1 - 2 HIF/Stein - Fotball    
11080805 sö 11/08 11:20 sö 11/08 Alta Idrettspark04 A G15 (7'er) A-sluttspill Semifinal Porsanger IL 8 - 1 Kautokeino IL    
11080905 sö 11/08 11:20 sö 11/08 Alta Idrettspark04 B J13 (9'er) Avslutningskamper Avslutningskamper Bossekop UL J07-2 0 - 1 Bossekop UL J07-1    
11082104 sö 11/08 11:00 sö 11/08 Sparebank1 Stadion (Tverrelvdalen) A G13 (9'er) Avslutningskamper Avslutningskamper Nordlys IL 1 - 06 2 - 1 Indre Kåfjord IL G13    
11082204 sö 11/08 11:00 sö 11/08 Sparebank1 Stadion (Tverrelvdalen) B G13 (9'er) Avslutningskamper Avslutningskamper Alta IF 2 0 - 0 Alta IF 1    
11081103 sö 11/08 10:40 sö 11/08 Finnmarkshallen G15 (11'er) Avslutningskamper Avslutningskamper Tverrelvdalen IL 0 - 0 IF Skarp G14    
11083603 sö 11/08 10:40 sö 11/08 Alta Motorsenter Stadion (Øvre Alta) G15 (11'er) Avslutningskamper Avslutningskamper Bardufoss og Omegn IF G05 2 - 5 Hamna Idrettslag G05    
11080604 sö 11/08 10:30 sö 11/08 Alta Idrettspark03 G15 (7'er) A-sluttspill Semifinal IL Polarstjernen 2 - 1 Indre Kåfjord IL G15    
11080804 sö 11/08 10:30 sö 11/08 Alta Idrettspark04 A J17 (7'er) A-sluttspill Semifinal Porsanger IL 0 - 1 Alta IF 1    
11080904 sö 11/08 10:30 sö 11/08 Alta Idrettspark04 B G15 (11'er) A-sluttspill Semifinal Alta IF Gul 2 - 1 Nordreisa IL    
11083102 sö 11/08 10:30 sö 11/08 Alta Idrettspark01 G15 (11'er) A-sluttspill Semifinal Bossekop UL G04 1 0 - 4 Senja, FK Silsand Senja    
11081403 sö 11/08 10:20 sö 11/08 Coop Arena (Breverud) A G13 (9'er) A-sluttspill Semifinal Bossekop UL G06-1 1 - 3 IL Ulfstind    
11081503 sö 11/08 10:20 sö 11/08 Coop Arena (Breverud) B G13 (9'er) A-sluttspill Semifinal Nordlys IL 2 - 07 0 - 3 Varden FK    
11082103 sö 11/08 10:20 sö 11/08 Sparebank1 Stadion (Tverrelvdalen) A G13 (9'er) Avslutningskamper Avslutningskamper Bossekop UL G07-1 2 - 1 HIF/Stein - Fotball 1    
11082203 sö 11/08 10:20 sö 11/08 Sparebank1 Stadion (Tverrelvdalen) B G13 (9'er) Avslutningskamper Avslutningskamper Bossekop UL G06-2 0 - 0 HIF/Stein - Fotball 2    
11083602 sö 11/08 10:00 sö 11/08 Alta Motorsenter Stadion (Øvre Alta) G15 (11'er) Avslutningskamper Avslutningskamper HIF/Stein - Fotball 1 2 - 3 Alta IF    
11081102 sö 11/08 09:50 sö 11/08 Finnmarkshallen G15 (11'er) Avslutningskamper Avslutningskamper Alta IF Blå 0 - 0 Bjørnevatn IL